Acıbadem Sağlık

                Halkbank

                  Pronet

 

        Türk Hava Yolları 

            Hepsiburada

Ford Otosan A.Ş.

 

         Migros Türk A.Ş.

         Borusan Holding

            Aselsan A.Ş.

BT Alt yapısında Violin Memory All Flash Etkisi

2015 verilerine göre 900’ ü aşkın şube sayısı ve 17,000’ i aşan çalışanı ile Bankacılık sektörünün büyükleri arasında yer alan Halkbank, BT altyapısında all flash dönüşümünü Tara Sistem ve Violin Memory ile başlattı. Zero RPO / RTO gereksinimi kapsamında Violin Memory Flash Storage Platform çözümleri içerisinde yer alan Concerto 7700 serisi ile Stretch Cluster çözümlerini alt yapısında kullanıyor. Sürekli 1ms altında latency değerleri ile uygulama servislerinin katmanlandıma (tiering) karmaşık algoritmalarından uzak, doğrudan gerçek all flash platform üzerinde müşterilerine sağlıyor. Elde edilen performans ve latency değerlerinin konvansiyonel ya da hibrit sistemler ile gerçekleştirmenin mümkün olmadığı, Tara Sistem ve Violin Systems ile birlikte Tara Sistem A.Ş. öncülüğünde hayata geçirilen sistemler 7/24 onsite hizmetleri kapsamında bulunmaktadır.

Violin Memory FSP ile ASG Oracle Veri Tabanları Işık Hızında 

Sağlık sektörünün en köklü kurumlarından olan Acıbadem Sağlık Grubu bugün bünyesinde yer alan 21 hastane ve 17 tıp merkezinde 2,600 doktor ve 2,600 hemşire olmak üzere 17,000 den fazla çalışanı ile sağlık hizmeti vermektedir. 2006 yılından bu yana Tara Sistem A.Ş. ile veri depolama çözümleri konusunda kesintisiz olarak çalışmasını devam ettiren grup, 2014 yılında tüm Oracle alt yapısını Violin Memory Flash Storage platformu üzerine alarak işlemlerin daha hızlı yürütülmesine olanak sağlayacak çevik bir BT yapısı kurgulandı. Konvansiyonel sistemlerden yapılan geçişlerden sonra veri tabanlarında 5 ila 20 kata kadar hız artışları sayesinde rutin raporlar, analitik hizmetler çok daha kısa sürelerde gerçekleştirildi. Konvansiyonel mimariler nedeni ile yürütülmesi gereken kopyaların çıkarılması, başka sistemlere bağlanması ve raporların alınması gibi operasyonel işlemler tamamen devre dışına çıktı. Böylece veri tabanı yönetim grubunun değerli vakitleri başka proje ve iş geliştirmeler için kullanılabilir hale getirildi.

SAP ERP Sistemleri Veri Depolama Altyapı

SAP ERP veri depolama projesi kapsamında 2015 yılında gerçekleştirdiği ihale ile Violin Memory Flash Storage Platformuna geçiş yaptı. SAP ERP alt yapısındaki production, test/dev ve Felaket Kurtarma platformlarının tamamını Violin Memory Flash Storage Platform üzerinde kurgulandı. Kurulum ve devreye alınma işlemlerinin tamamı Tara Sistem ve Violin Memory teknik ekiplerince yürütülen proje üç farklı lokasyonda, birbirlerini yedekleyecek şekilde dizayn edilmiştir. 500TB kapasite ile Türkiye’ deki en büyük All Flash Platformlarından biridir.

Sağlanan çözüm 1,5 Milyon IOPs değerini 1ms altında bir gecikme değerinde sağlayarak süreçlerin Türk Havayollarının marka değerine yakışan değerlerle gerçekleştirmektedir.

Storage Konsolidasyon Projesi

Migros Türk A.Ş. büyüyen yapısı, artan performans gereksinimleri doğrultusunda mevcut veri depolama alt yapısında günün ve ileriye yönelik gereksinimlerini en doğru şekilde karşılayacak platformu oluşturmak için proje başlattı.

Veri depolama teknolojileri alanında başlayan All Flash dönüşümünü takip eden ve ileriye yönelik bir planlama yapmak isteyen Migros, veri depolama alt yapısında All Flash teknolojilerini adapte ederek konvansiyonel yada monolitik mimarideki yüksek bakım ve yenileme maliyetlerini düşürerek daha çevik bir alt yapı kurgulanması stratejisini benimsedi.

Bu kapsamda Violin Memory Flash Storage Platform çözümleri ile 380TB üzerinde bir kapasite ile konsolidasyon çözümünü tamamladı. Mevcut monolitik sistemlerden geçiş işlemleri tamamlandığında 7 kabinetten oluşan sistemin yerini 36U yüksekliğinde bir alanda, çok daha performanslı ve 1ms altı gecikme değerleri ile Oracle DB, Oracle OVM, Fiziksel sunucular ve Citrix VDI alt yapısı Violin Memory Flash çözümleri üzerine taşınmış oldu.

MS SQL Storage Projesi

Hepsiburada.com ayda 52 Milyon ziyaretçi, 10 Milyon üye, 30 kategoride 2,5 milyondan fazla ürün sayısı ile Türkiye’ nin en büyük e-ticaret platformudur. Son iki yılda yapılan 150 Milyonluk yatırım, yeni lojistik merkezinin devreye alınması, pazaryeri servisinin hayata geçirilmesi ile bu alandaki liderliğini daha da sağlamlaştırmaktadır.

Tara Sistem Proje ve teknik ekiplerince oluşturulan proje kapsamında All Flash Array  ile MS SQL alt yapısında All Flash mimarisini hayata geçirdi. Array lerin sunuculara tanıtılarak işlemlerin başlatılması 15 dakika içinde tamamlandı. İlk yapılan geçişler değerlendirildiğinde 9x performans artışı ve 1ms altı latency değerleri ile MS SQL veri tabanlarının ihtiyaç duyduğu değerler sağlanmış oldu.


Bir Oracle Hikayesi

2006 yılından bu yana Tara Sistem ile çalışan Acıbadem Grubu bünyesinde yer alan Acıbadem Sigorta 2014 yılında Oracle veri tabanları ve sigortacılık platformunu ile ilgili modernizasyon çalışmaları başlattı.

PoC çalışmaları sonucunda OLTP iş yüklerinde Oracle platformlarından daha başarılı, OLAP iş yüklerinde ise benzer sonuçlar elde edildi.

Violin Memory Flash Platformunun açık sistem oluşu nedeni ile sigortacılık yazılımlarının Oracle çözüm platformuna uyarlanma gerekliliğinin olmaması, sistemin kurulduğu andan itibaren gerçek performansını uygulama ve kullanıcılara yansıtarak yatırım verimliliğini sağlaması, sahip olduğu yüksek performans ile hem Oracle veri tabanları, hem sanal platformu hem de VDI alt yapısı Violin Memory Flash Çözümleri üzerinde konsolide edilmiştir. Böylece hem iş yükleri konsolide edilmiş hemde daha uygun maliyetlerle hem birincil hemde felaket kurtarma projesi kapsamında hayata geçirilmiştir.

İş Kritik Uygulamaların Konsolide Projesi

1944 Yılında faaliyetlerine İstikbal Ticaret olarak demir - çelik ve tarım ürünleri ihracatı ile başlayan Borusan Holding, bugün bünyesinde otomotivden lojistik hizmetlerine, Enerjiden Makina branşlarına kadar pek çok alanda alanının lider firmaları olarak hizmetlerini devam ettirmektedir.

Borusan Holding çatısı altındaki grup firmalarına Borusan Danışmanlık firması üzerinden Özel Bulut hizmetlerini sağlamaktadır. Tüm grup firmalarına verilen uygulama hizmetleri alt yapısında SAP ERP ve diğer İş Kritik uygulamaları tarafında hem performans, hem verimlilik hem de sistem sürekliliği açısında yapılan değerlendirmelerden sonra Flash Storage üzerinde karar kılınmıştır. Proje ilk kurulum aşamaları çok kısa bir zamanda tamamlanmıştır.

Savunma Sanayii Teknolojilerinde 42 Yıl

Temelleri 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’ nin haberleşme ihtiyaçlarının milli ve özgün olarak karşılanması amacıyla başladığı faaliyetlerini geliştirerek bugün uluslararası ölçekte bir firma haline gelmiştir. Geliştirdiği ürünlerini dünyanın dört bir yanına ihraç etmekte, yarattığı teknolojik çözümlerle güvenliği ve barışı sağlama adına hizmet vermektedir.

Aselsan tedarikçi ve iş ortakları ile yürüttüğü projeler kapsamında  projede yer alan ekiplerin güvenli, kontrol edilebilir bir alt yapı üzerinde konsolide edilerek bir platform oluşturmayı hedeflemiştir. Bu kapsamda yapılan PoC / Demo çalışmalarında sağladığı yüksek kesintisizlik, kesintisizlik testleri sırasında dahi performanstan kaybetmeyen mimarisi sayesinde testlerden başarı ile çıkmıştır.